Egészséges étkezés májbetegségben
Hepatitisz C, májbetegség, diéta
Egyaránt egészségtelen, ha valaki túl kövér vagy túl sovány, ám a hepatitis C-vel fertőzött májbetegeknek különösen ügyelniük kell mindkét véglet kerülésére. Irányadó lehet itt a testtömeg-index, a BMI, a 20 alatti és 30 feletti érték egyaránt kóros.
A HCV (Hepatitis C vírus) fertőzötteknek nem szükséges speciális diétát tartaniuk, hacsak kísérő betegségként nincs szó májzsugorról, diabéteszről vagy pl. HIV-fertőzésről. Az egészséges étrend azonban sokat javíthat a hepatitis C-sek egészségi állapotán, illetve az antivirális kezelés alatt álló betegek életminőségén is. Megjegyzendő, hogy a májbetegek hajlamosabbak lehetnek a diabéteszre is, de a helyes étrend a vércukorszint beállításához is hozzájárul.
TúlsúlyA túlsúly elhízáshoz és az ún. „zsírmáj” kialakulásához vezethet, ami a májbetegeknél különösen veszélyes. A gyógyszert szedőknél is lassabb a gyógyulás, ha el vannak hízva.
Túlsúly esetén a fogyás megfordíthatja a kóros folyamatokat is. Javulnak a máj enzimértékei és a fibrózis, még akkor is, ha a vírus továbbra is a szervezetben marad.
Fontos a kellő mennyiségű és minőségű táplálkozás az antivirális kezelés alatt, illetve a fogyni kívánók számára is. Kerüljük a divatos diétákat, mert a hirtelen fogyás épp oly káros, mint az elhízás.
Étkezési tippek:
Testmozgás
- együnk rendszeresen, tartsunk kiegyensúlyozott étrendet, kerüljük az egyoldalú diétát
- az erős fűszerek kivételével ízlésüknek megfelelően ízesíthetjük ételeinket, egyes fűszerek kifejezetten „májbarátok”, ezek az ánizs, borsikafű, gyömbér, fokhagyma, szerecsendió, szegfűszeg.
- fogyasszunk sok gabonafélét, müzlit, magvakat
- legyen az étrendben sok zöldség és gyümölcs - a fokozott a vitaminigény miatt a karotinban, A-vitaminban, B,- és C-vitaminban gazdagabb élelmiszereket részesítsük előnyben
- a kellő mennyiségű fehérje - hús, hal, gabonafélék, tej - is elengedhetetlen
- kerüljük telített zsírsavakban gazdag zsírféléket, főzéshez inkább a olívaolajat, napraforgó- és egyéb növényi olajokat használjunk
- ne fogyasszunk túl sós vagy túl édes ételeket
- igyunk elég folyadékot
- bánjunk óvatosan a táplálék-kiegészítőkkel, kezelőorvosunkkal beszéljük meg, mit szedhetünk a kezelés időtartama alatt.
- az alkoholfogyasztás szigorúan tilos.
A HCV fertőzöttek számára igen fontos a kellő mennyiségű testmozgás, és nem csak a fogyás szempontjából. A jelenleg elérhető legmodernebb kezelés, a pegilált interferon+ribavirin kezelés is mellékhatásokkal jár, ezek egyike lehet a fogyás és az étvágytalanság
A mozgás
– javítja az étvágyat
– enyhíti a hepatitis C kezeléssel járó mellékhatásokat
– erősíti az immunrendszert
– fokozza az általános jó közérzetet.
Inkább egyszerre kevesebbet, de rendszeresen mozogjunk, és fokozatosan haladjunk a napi 10 perctől a heti 3-5 napon át végzett 30 perces edzésig.
Néhány „étvágygerjesztő” tanács az antivirális kezelés alatt álló betegeknek:
Az alkohol
- sétáljunk étkezés előtt, ez fokozhatja az étvágyat
- inkább napi 4-7-szer együnk kisebb adagokat
- együnk reggelire müzlit vagy instant reggeli keveréket, amit tejjel vagy gyümölcslével fogyaszthatunk
- ha nem kellemes az illatuk, igyuk szívószállal a folyékony táplálék-kiegészítőket
- próbálkozzunk különféle adalékokkal, vágott dióval, gesztenyével, hogy érdekesebb legyen az étkezés
- fogyasszunk, ha keveset is, kedvenc ételünkből
- legyen kéznél mindig egy kis nassolnivaló
- ha elmegyünk otthonról, vigyünk magunkkal kis falatokat
- fagyasszunk le egyszemélyes adagokat, könnyen, gyorsan elkészíthetők
- ha lehetséges, ne igyunk vizet étkezés közben, mert teltségérzetet okoz
- nézzük a főzőműsorokat a TV-ben, olvasgassunk szakácskönyvet
- tegyük élvezetessé az étkezéseket, együnk társaságban, kellemes helyen, gyújtsunk meg egy gyertyát akár az egyszerű vacsorához is.
Az alkohol erős májméreg, még a nem májbetegek számára is. A túlzásba vitt italozás májzsugorhoz (cirrózis) vezethet, de oka lehet a májráknak is.
Mivel nincs bizonyíték arra, mennyi a hepatitisesek számára a biztonságos alkoholfogyasztás mennyisége, a májbetegnek teljes mértékben kerüli kell az alkoholt.
forrás: http://www.informed.hu/betegsegek/betegsegek_reszletesen/hepa_biliary_pancr/?article_hid=140320-2&article_pageing=1
4 megjegyzés:
Sziasztok ! Most derült ki hogy hepatitisz c -vel fertőződött a vérem . 1972 -ben vért kaptam . Valószínű ez az oka. Ha valaki tud tanácsot adni azt szívesen fogadom. Hogyan lehet kártérítést igényelni. Van e olyan ügyvéd akit tudnátok ajánlani . Köszönöm Luci
Szia Luci !
Ha visszaolvasod a korábbi forumot abban tulajdonképpen megtalálod a kérdéseidre a választ . Ott van az ügyvéd neve és telefonszáma is.
De bármi kérdés van csak tedd fel mert többen is hozzászólnak és ezekből összetudod rakni a kérdéseidre a választ.
Üdv: Curtis
Nekem a kezelés alatt fogynom kellene, de állandóan éhes vagyok. A legutóbbi pajzsmirigy vizsgálati eredmény ref. értékhatárban volt. Hogy érhető el, a fogyás a kombinált kezelés alatt? Olo
vasom, hogy itt mindenki fogy és étvágytalan?
A cukor szint is jó, a fehér és a vörös vértest nagyon alacsony a hemogolgin is szintén alacsony. Ráadásul nagyon gyenge vagyok, testmozgást pedig végzek.
Sziasztok!! Én is Hepatitisz C-s vagyok,idáig semmilyen tünetem nincs,májfunkciók a vérvételi eredményemen jók lettek!!!! Következő várvétel vár rám,csak nem tudom miért!!?? szedek máj tisztitó gyógyszert és vitamint is,jól vagyok kissé fáradt!!!
Megjegyzés küldése