szerda, november 24, 2010
új szűrési módszer
A Jam light vendége Újhelyi Eszter főorvos, Szt. László Kórház Immunológiai Labor és Makara Mihály hepatológus főorvos, a Májbetegekért Alapítvány Kurátora.
A fenti linken egy rövid beszélgetés tekinthető meg.
Dr. Makara Mihály küldte el nekünk a linket. Köszönjük!
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
24 megjegyzés:
Két sikertelen kezelés után, hogy gyógyitható??
Akiknek nem sikerült, jön a májzsugor, és a rák?
Az újabb szerek 1-2 éven belül várhatóan forgalomba kerülnek, amelyek a korábbi kezelésekre nem reagáló betegeknek is jelentős mértékű sikerrel adhatók. Ezek klinikai kipróbálása már hazánkban is folyik. A kiegészítő kezelések szerepe is jelentős a betegség előrehaladásának meggátlásában és a szövődmények megelőzésében!
Tisztelettel
Makara dr.
Akkor versenytfutunk az idővel.
Tisztelt Föorvosúr!
Két lassanreagáló és sikertelen kezelés után szükséges-e fenntartókezelés? A májenzimek normál értékben vannak a virusszám lecsökkent a kezelés végére (6.hónap végére) ezerre. Milyen esetben kell fenntartó kezelés és javasol-e valamilyen terméket? Igy milyen az életkilátás, mi lesz igy? A kezelés előtt a uh. teljesen negativ volt, minden rendben volt. A máriatövisk termék, csak akkor szükséges, ha emlelkednek az enzimek? Jelenleg a orvosom nem javasolt semmit, majd új kezelés lesz valamikor. Milyen esély van igy a továbbiakban?
Tisztelettel!
Kedves Névtelen,
Ha a májenzimek normálisak, akkor leginkább máriatövis tartalmú kapszulák javasoltak (csak ezekből szívódik fel megfelelően a silimarin). Fibroscan segítségével ellenőrizhető, hogy a hegesedés valóban nem halad előre.
Fenntartó interferon kezelés leginkább akkor jön szóba, ha a májenzimek magasak, illetve ha a fibrosis (hegesedés) fokozódik.
Rendszeres kontroll mellett, ha az enzimértékek normálisak, akkor nem fenyegeti veszély, és nyugodtan lehet várni az újabb készítményekre.
Tisztelettel
Makara dr.
Tisztelt Főorvosúr!
Milyen értékeknél van szó arról, hogy a májenzimek magasak? Mikor magas kórosan a májenzim, amikor már fenntartó kezelésre van szükség? (számokban kifejezve pl.)?
Tisztelettel.
Ha a GPT 100 felett van, leginkább akkor célszerű a fenntartó kezelés.
Pontos szám azonban nehezen adható meg, hiszen a többi enzim szintje, a fibrosis mértéke, a máj duzzadása, és a vérkép eltérések is módosíthatják a véleményt.
Tisztelettel
Makara dr.
Tisztelt Főorvos Úr!
Miért van stop szabály? Miért nem addig tart a kezelés, amig ki nem pusztúl a virus? Főleg olyan esetekben, amikor a kezelést birtja a beteg, birja a dózist is.A enzimek is normál mennyiségbe vannak a kezelés alatt.
A stop szabály miatt abbahagyott kezelés után, ismét visszaszaporodik a virus, ezt miért kell megvárni az új kezelés előtt? Az enzimek is ismét megemelkednek kezelés nélkül.
Igy ismét magas lesz a induló virusszám.
Miért nem a beteg döntheti el, hogy meddig akarja a kezelést? Egy folytatott kezelés olcsóbb lenne, mint egy másféléves kezelés. Talán még esély is lenne.
Végül is egy sikertelen kezelés a károsabb, vagy a virus jelenléte?
A sikertelen kezelés a károsabb, vagy egy kezeletlen virus jelenléte?
Köszönettel:
A STOP szabály azért született, mert bizonyos esetekben esélytelen, hogy - akár hosszabb kezelés mellett is - a vírus kipusztuljon.Ilyenkor a fenntartó kezelés vagy az újabb szerek kipróbálása jön szóba.
Tisztelettel
Makara dr.
Minden betegtársamnak kellemes karácsonyt, jó egészséget, sikereket, nullákat és boldog új évet kívánok!!
-rd80-
Boldog Karácsonyt és gyors gyógyulást kívánok minden betegnek!
Tisztelettel
Makara Mihály dr.
Tisztelt Doktor Úr!
Ma kaptam meg a labor eredményem amelyen ismát magasabb az LDH értéke.(764) Holnap adom be a 22 injekciómat.
Megszeretném kérdezni hogy mennyi lenne a normál érték! Ez az érték mennyire magas?Köszönöm előre is a válaszát!
Boldog Karácsonyt kívánok! Tisztelettel! Hepaj
Kedves Hepaj,
Az LDH miatt ne izguljon! A ribavirin mellékhatásaként magas. A normál érték egyébként az egyes laboratóriumok között változóak, a felső érték 200-300 között vannak.
Tisztelettel
Makara dr.
Tisztelt Főorvosúr!
Olyan eset a o. irodalomban előfordult-e már, hogy két sikertelen kezelés után a beteg spontán meggyógyul? Az uj kezelés előtt lehet-e 0 a virusszám?
Kedves Névtelen!
Ilyen esetről nem tudok! Javaslom, hogy ismételjék meg a vírusszámlálást!
Tisztelettel
Makara dr.
Tisztelet Főorvos úr.
Szűrővizsgálat során kóros májfunkciót ( GOT 28, GPT 51) , anti HCV pozitivitást(Elisa) találtak nálam októberben.Következő vizsgálat alkalmával a Szent László Kórházban novemberben , HCV IgG (Ortho) negativ,a vérképen minden májfunkciós érték rendben volt.Azt mondták álpozitiv volt az első vizsgálat, megnyugodhatok minden rendben van, hepatitis c-vel nem vagyok fertőzött, és nem is voltam az. Lehetséges ez? A második teszt már megbizhatóbb?
Kitartást és gyors gyógyulást mindenkinek.
Köszönöm a válaszát Doktor Úr!Tisztelettel: Hepaj
Kedves Névtelen,
A szűrővizsgálatok során előfordulhatnak álpozitív eredmények, ugyanis a szűréskor a kétes eredményt pozitívnak adják ki. Javaslom, hogy ismételjék meg a GOT, GPT vizsgálatot a háziorvosnál: ha normálisak, akkor nincs teendő, ha emelkedettek, akkor vizsgáltassa tovább az okot. Háziorvosi beutalóval megkereshet a Szent László Kórházban: szerda és péntek rendelek délelőtt. A rendelés háziorvos beutalása alapján ingyenes!
Tisztelettel
Makara Mihály dr.
Tisztelt Főorvosúr!
A kezelés alatti pcr viszgálat adhat-e állpozitiv eredményt ezer "db" virusszámnál? A beteg kérheti-e az újraszámlálást? A enzimek normál értékben vannak.
A 2011-es protokollban válltozik-e a stopszabály a ujrakezelt betegeknél?
Nagyon nehéz feldolgozni a kezelés beszüntetését a stopszabály miatt...
Köszönettel.
Kedves Névtelen,
A kezelés alatt a mennyiségi PCR pozitív, számszerű eredménye biztos adat; tévedés szinte kizárt; a szám technikai okból alacsonyabb lehet a valóságnál (pl. helytelen szállítás miatt). A 2011-es protokoll az újrakezelésnél még szigorúbb lett: ha a harmadik hónapban a PCR pozitív, le kell állítani a kezelést!
Megértem, hogy nehéz lehet a STOP szabályt elfogadni, bár logikus a szabály oka: hatástalan (nem kellően hatékony) kezelést nem erőltetünk!
Remélhető, hogy az enzimek még egy jó ideig nem emelkednek jelentősen, és a későbbiekben az új szerekkel meg fogják gyógyítani. Érdeklődjön kezelőorvosától a kisérleti stádiumban lévő szerek után, ha részt venne kipróbálásukban. Javasolható továbbá a későbbiekben a fibroscan megismétlése is, hogy az betegség súlyosságának alakulását jól meg lehessen ítélni.
Tisztelettel
Makara Mihály dr.
Tisztelt Főorvosúr!
Mi a feltétele az új kezelésnek?
Semmiféle más betegségem nincs, nem szedek semmi gyógyszert. Nő vagyok. Feltétel-e a kór és a testsúly? A két kezelés között mennyi időnek kell eltelni?
A kezelőorvosomnál nincs lehetőség még a kisérleti kezelésre, érdeklődtem. Ezért vagyok most kétségbe esve.
Tisztelettel.
Kedves Névtelen,
A kísérleti kezelések mindegyikének mások a feltételei. Rendszerint 3-6 hónapos szünetet írnak elő az előző kezelés végétől számítva, ezenkívül 18-65 éves életkort.
Tisztelettel
Makara Mihály dr.
Tisztelt Főorvosúr!
A stopszabály miatt 6. hónap után beszüntetett kezelés után elfogadható-e a kezelés utáni sokkal rosszabb közérzet, gyengeség,.....
A kezelés alatt, minimális tünetek voltak, ezeket azóta érzem mióta nincs kezelés. A májfunkció normál értéket mutat. A virusszám ezerre csökkent a milliós értékből. Mennyi idő szükséges ahhoz, hogy visszaálljon a szervezet? (Ez a kontroll közötti időszak most.)
Köszönettel!
Kedves Névtelen,
A rossz közérzet, illetve a psychés zavarok (alvászavar, feszültség, depressio) múlnak a leglassabban. Ezek akár fél évig is fennmaradhatnak.
Tisztelettel
Makara dr.
Megjegyzés küldése